Orvosi szótár
- Acne
- Szőrtüszők és a faggyúmirigyek krónikus gyulladása. Pattanásos bőrt eredményez. Ezek a gyulladásos elváltozások az androgének hatására jönnek létre a zsírmirigyekből. Fehér bőrűeknél gyakrabban fordul elő. Serdülőkorban szinte mindenkit érint. Férfiaknál és nőknél egyaránt gyakori.
- AHA sav
- Alfa-hidroxy sav, hatására javulás áll be a bőr állagában és fényében a hámlás és a vérkeringés fokozódása miatt.
- Alipikus
- Zsírhiányos bőr, amely elvékonyodik, majd porózusan hámlik, hosszú távon megvastagszik a szaruréteg és hamar ráncossá válik.
- Antioxidáns hatóanyag
- Oxidációt késeltető gátló anyagok, amelyeket késeltetik az öregedési folyamatokat és gátolják a szabad-gyökök kialakulását.
- Atópia
- Jellemző tünetei: száraz bőr, viszketés, nedvedzés. Főleg a hajlatokban, de a végtagokon is kialakulhat. Sokszor arcra is terjed, ahol a szemhéjak és fülek érintettek, esetleg az ajak.
- Atópiás dermatitis
- A bőr allergiás jellegű, nem fertőző gyulladásos megbetegedése. Jellemző tünete a száraz, repedezett, hámló bőr.
- Biopeptidek
- Szerepet játszanak a szervek és szövetek újjáépítésében, megbomlott funkcióinak visszaállításában, és a génaktivitás szabályozásában.
- Dehidráció
- Kiszáradás.
- Dehidratált
- Vízhiányos bőr. A bőr számos környezeti tényező hatására válhat dehidratálttá. A víz bőrből való elpárolgását a megfelelő termékek használatával lehet megakadályozni.
- Epidermisz
- A bőr külső rétege, felhám.
- Epidermisz
- A bőr legfelsőbb rétege.
- Faggyú
- A faggyúmirigyek által termelt olajos anyag.
- Fibróma
- A bőr jóindulatú kötőszövetes eredetű elváltozása. A jellegzetes elváltozás egy bőrszínű, barázdált felszínű, puha tapintatú, fájdalmatlan, a bőrhöz keskeny nyéllel csatlakozó dudor. Lehet egyedülálló, de többszörös is.
- Fluidactiv komlex
- Szabályozza a bőr faggyú összetételét.
- Hidrokinon
- Elsősorban bőrvilágosító krémek hatóanyaga.
- Hidrolipid réteg
- A hidrolipid réteg a bőr savköpenyét képezi. A bőr flóráját tartja egyensúlyban, fő összetevője a verejték, faggyú és a keratin. A vízből és zsírból álló emulzió, a hidrolipid filmréteg a bőr felszínét fedi és külső védelemként funkcionál a baktériumok és a gombák ellen. E rétegnek köszönhető az ideális 5.5 pH.
- Hipoallergén
- Nem tartalmaz allergizáló anyagokat.
- Hyaluronsav
- A hyaluronsav egy természetes poliszacharid, amely minden szövetben megtalálható. Az emberi testben többek között vízmegkötő, illetve az ízületekben síkosító szerepet tölt be.
- Hyperhidratált
- Többnyire állapotos nőkre jellemző, a bőr duzzadt és feszes.
- Keloid
- A bőr sérülése után, a hegedési folyamat során keletkező, kemény, kötőszövetes bőrdudor amely néha nagyon viszkető lehet.
- Komedó
- A komedók jellemzően kicsi, 1-3 mm méretű pontok. Gyakran pattanásokká alakulnak át. Általában mitesszernek is szokás nevezni. A faggyúban található zsír oxidációjának eredményeként jönnek létre.
- Lipid
- A vérzsírok összefoglaló neve.
- Macula
- A bőr nem kiemelkedő foltszerű elváltozása.
- Melanin
- A bőr színét adó anyag (pigment).
- Melanocita
- A pigmentet termelő sejtek neve.
- Mezoterápia
- Olyan bőrfiatalító eljárás, amelynek során a hatóanyagok mikro-injekciózás során jutnak a bőrbe, ezáltal sokkal intenzívebb hatást lehet kifejteni a szövetek közvetlen környezetében.
- Nazolabiális redő
- Az orr és a felsőajak közötti kis függőleges barázda.
- Parabén
- A parabének olyan kémiai vegyületek, amelyeket a kozmetikai ipar tartósítószerként használ.
- Peeling
- Bőrradírozás, amelynek során apró szemcsékkel távolítják el az elhalt hámréteget. A bőr ettől frissebb, üdébb lesz, a bőrápoló szerek könnyebben beszívódnak.
- Pigmentfolt
- A bőr színét többek között a melanin adja. Ha a melanin képzésének folyamatában zavar áll be, kisebb-nagyobb foltok jelentkeznek a bőrön: lehetnek sötétebbek vagy világosabbak, nem emelkednek ki a bőrből. A kialakulás okai lehetnek: mechanikai hatás (dörzsölés, szúrás), vegyi anyagok (paraffin szénhidrogének, egyes festékek, illóolajok), gyógyszerek (pl. fogamzásgátló), UV-sugárzás (ez a leggyakoribb ok), anyagcserezavar, máj-, epebetegség, idegrendszeri zavar, aknék nyomai, hormonzavar, fertőzés.
- PP vitamin
- Más néven nikotinsav,niacin, B3-vitamin. Szervezetünk anyagcseréjében játszik fontos szerepet. A niacin természetes koleszterinszint-szabályzó anyag, a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát is csökkenti. Fontos szerepe van az oxidációs folyamatokban, inzulin és a nemi hormonok szintézisében, enyhíti az álmatlanságot és a depressziót.
- Pustula
- A bőr gyulladásos elváltozása (pl. pattanás).
- Retinaldehid
- Aknés, problémás bőrre, ráncos öregedő bőrre ajánlott készítmények hatóanyaga, megelőzi a mitesszerek és hegek kialakulását, gátolja az öregedési folyamatokat.
- Rosacea
- Nagyon gyakori jelenség. Az orron, az orcákon, az állon és a szemek körül a bőr kivörösödik, égő érzés kíséretében gyulladt lesz. Később értágulatok, gyulladt, pattanások keletkeznek az arcon.
- Seborrhoea (dermatitis)
- A faggyúmirigyek túlműködésével járó jelenség, betegség.
- Seborrhoea oleosa
- Zsírosan hámló, pattanásos, kipirosodásra hajlamos, enyhén érdes, zárt pórusú bőr.
- Seborrhoea sicca
- Száraz, matt, finoman hámló, gyulladt, érzékeny bőr.
- Stria
- Hirtelen növekedés,hízás, terhesség, fogyókúra esetén, amikor a bőr kötőszövete nagy megterhelésnek van kitéve, a hirtelen változás következtében elszakad és nem képes a regenerálódásra. Ekkor alakulnak ki csíkok, striák.
- Subcutis
- A bőr legalsó rétege, bőralja.
- Sucralfate
- A bőr regenerációját elősegítő hatóanyag.
- Szőrtüszőgyulladás
- Számos esetben, főleg a végtagokon és a nemi szervek környékén, valamint a hónaljban, de egyéb szőrös területen is kialakulhat. Nem igazán betegség, de rendkívül kellemetlen, olykor kínzóan viszkető tünetekkel jár. Komoly bőrbetegségek kiindulópontja lehet, okozhatja izzadás vagy a ruha kidörzsölése is. Gyakran szőrtelenítés után jelentkezik. Akár mély gyulladt csomók is kialakulhatnak.
- Szteroidos kezelés
- A kortikoszteroid tartalmú szerek a leghatékonyabb gyulladáscsökkentő gyógyszerek. Alkalmazásuk történhet injekció, tabletta, oldat, aeroszol és kenőcs formájában, szisztémás vagy helyi kezelésként.
- Urea
- A kozmetikumokban mesterségesen előállított ureat használnak. Kis mennyiségben hidratáló, vízmegkötő anyag, nagyobb mennyiségben azonban gyulladást okozhat.
- Viscerális zsír
- Hasi szervek között elhelyezkedő zsír.
- Visszér
- A visszerek a keringés azon erei, melyek a nyirokerekkel együtt a vért és a keringő folyadékot visszajuttatják a szívbe. A hétköznapokban visszerességről akkor beszélünk, amikor vénás érhálózat egyes részein az ér kitágul és funkciózavar lép fel.